I Konkurs Krasomówczy „” Trzymaj się tematu a słowa się znajdą”

 

Jedna z zasad krasomówstwa brzmi: „krótko, zrozumiale i sugestywnie”. W przemówieniu ważne są również elementy pozawerbalne: sposób wejścia, rozpoczęcie, gest, ruch, mimika, zejście. Mówca zachowuje równowagę między myślą i uczuciem. Nie gra fikcyjnej postaci, ale pozostaje sobą, z wewnętrznym zaangażowaniem przekazuje treść i swój stosunek do niej. Krasomówcze przemówienie, choć nie jest spektaklem, może wykorzystywać środki aktorskie i – jak przedstawienie teatralne – jest aktem jednorazowym i niepowtarzalnym.

” Pierwsze koty za płoty”

                        To powiedzenie mogłoby być doskonałym tematem na kolejny konkurs krasomówczy, a my mamy dopiero pierwszy za sobą. Odbył się 26 maja o 17.00 w sali teatralnej na ul. Nauczycielskiej. Było wiele obaw czy się przyjmie, czy dzieci i młodzież będą chciały brać w nim udział. Ale znaleźli się odważni uczestnicy w naszej placówce: w kategorii I Amelia Jaskuła (pracownia turystyczna),  Martyna Ryży (pracownia teatralna), Aleksandra Król (pracownia teatralna) „, Milena Głąbik (pracownia teatralna), w kategorii II  Julia Wabik(pracownia teatralna), Róża Bartko-Kozieł (pracownia modelarska)

Nasi krasomówcy (oratorzy) podzielili się z nami swoimi przemyśleniami na tematy: I kategoria (11-15 lat) ” Czy nie uważasz, że gry komputerowe są zbyt brutalne? (uzasadnij), II kategoria(16-20) ” W jaki sposób przemoc internetowa przekłada się na życie codzienne” (uzasadnij), ale to nie wszystkie zadania jakie otrzymali zawodnicy. W drugiej części losowali pytania i mieli tylko trzy minuty na przygotowanie odpowiedzi.: ” Plusy i minusy zwierząt domowych”, ” Czy jedynacy są inni”, ” Czy warto iść na studia”, Kino czy teatr”, ” Film czy książka”, ” Przyjaźń czy miłość”.

Pytania nie trudne, ale jak pytałam samych uczestników, odpowiadali, że  zbudowanie odpowiedzi w określonym czasie (2,5-3 min) jest nie lada wyzwaniem. Największą trudność sprawiało im przedstawienie swoich wypowiedzi słuchaczom a jednocześnie widzom i wszyscy mieli dużą tremę. Widownię stanowili uczestnicy pracowni turystycznej na czele z panem dyrektorem MDK Zbigniewem Curylem, grupy teatralnej    ” Pauza”, ” Grupy ze spalonego teatru”, pracowni modelarskiej p. Arkadiusza Walerowicza, z pracowni komputerowej p. Z. Brożbara.

Jury konkursu nie miało takiego wrażenia, jego zdaniem uczestnicy dobrze wywiązali się z zadań, starali się odpowiednio argumentować swoje zdania, posługiwali się bogatym słownictwem. Jurorami konkursu byli: p. Małgorzata Braniecka- animatorka kultury  p. Małgorzata Komorowska- polonistka SP 105, p. Marcin Korzekwa- nauczyciel MDK. W tym konkursie oceny dokonywało również jury młodzieżowe składające się z uczestników MDK: Elżbieta Tądel, Izabela Trojanowska, Piotr Kowalski, Kamil Kędzierski, Paweł Deresz-Mol. I o dziwo ich ocena pokryła się z oceną dorosłego jury.

Zdaniem jury wszyscy uczestnicy I Konkursu Krasomówczego zasłużyli na nagrody i dlatego postanowili przyznać: w kategorii I Aleksandra Król- I nagroda, Amelia Jaskuła- II nagroda,

Milena Głabik-  III nagroda, Martyna Ryży- III nagroda, w kategorii II Julia Wabik- nagroda

Róża Bartko- Kozieł- nagroda. Jury i wszyscy uczestnicy mają nadzieję, że ten konkurs jest dobrym początkiem czegoś mądrego i pięknego.

Konkurs poprowadziła uczestniczka pracowni teatralnej Martyna Idczak.

Specjalne podziękowania dla grupy teatralnej ” Pauza”, która była pomysłodawcą konkursu i pytań dla uczestników.

koordynator konkursu

Joanna Chojnowska

[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze

Loading