„Dusze zamknięte w słoiku”

„Dusze zamknięte w słoiku” to już drugi raz spektakl o tym tytule można było obejrzeć w świdnickim teatrze. Premiera przedstawienia o Irenie Sendlerowej odbyła się w dniu 11.06.2018 w obecności między innymi Pani Prezydent Miasta Beaty Moskal Słaniewskiej, córki Ireny Sendlerowej  Pani Janiny Zgrzembskiej oraz Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka. W dniu 25 września w ramach miejskiego projektu CZAS NA TEATR, TEATR NA CZASIE spektakl  obejrzeli uczniowie klas VI-VIII ze świdnickich szkół podstawowych. Przedstawienie powstało we współpracy Szkoły Muzycznej i Młodzieżowego Domu Kultury. Wystąpili w nim: Zespół „ Świetliki” Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, soliści – uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia, Chór i orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia, Zespół kameralny pedagogów PSM I stopnia w Świdnicy oraz absolwentów i oczywiście Grupy teatralne z Młodzieżowego Domu Kultury im. Mieczysława Kozara Słobódzkiego: ” Grupa ze spalonego teatru”, ” Pauza”, „Cedeen”.

Spektakl wyreżyserowała Pani Joanna Chojnowska a opracował muzycznie Pan Kacper Birula. „Inspiracją do jego powstania-mówi pani Joanna-był piękny wiersz  Aleksandry Knapik pt.” Życie w słoiku” oraz listy dzieci żydowskich do Ireny Sendlerowj. To nie był łatwy spektakl do odbioru, połączone w całość: wiersze, sceny z życia przedwojennej Warszawy, okrucieństwo wojny, Getto warszawskie, sceny obrazujące ratowanie dzieci żydowskich przez Irenę Sendlerową i organizację ŻEGOTA i do tego dramaturgia spotęgowana przez utwory muzyczne w wykonaniu orkiestry, taniec Świtlików, piosenki” Rebeka”, ” Warszawo ma” i pieśń ” Agnus Dei” w wykonaniu chóru ze szkoły muzycznej. Trzeba przyznać, że mimo tak nagromadzonych obrazów, wrażeń i emocji publiczność zarówno w czerwcu i we wrześniu oglądała spektakl w wielkim skupieniu, a po jego zakończeniu były wielkie brawa a w foyer teatru  dało się słyszeć-” ale się popłakałam, popłakałem”.

uczestniczki grupy teatralnej „Cedeen”

[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze