Dama z czasów renesansu

7.04.2020 r

Dama z czasów renesansu

Na wtorkowe zajęcia w „Mansardzie” przychodzą najmłodsze dzieci. Dzisiaj dla nich opowieść z dawnych czasów, przeniesiemy się do Florencji z czasów renesansu.

W mieście zakończono budowę katedry z potężną kopułą Brunelleschiego. Pracuje tu wielu wybitnych artystów, na dworze Wawrzyńca Medyceusza mieszka Michał Anioł. Spotkamy tam małą dziewczynkę, która miała na imię Liza. Lubi wędrować po mieście, na targu podziwia stragany z pięknymi tkaninami ,z których słynie Florencja. To wełna,aksamit i drogi jedwab. Bogaci ludzie w czasach renesansu ubierali się w wyszukane i jaskrawo kolorowe szaty i suknie. Suknie kobiet miały podwyższony stan, szeroką sięgającą ziemi spódnicę z trenem. Przód spódnicy był rozcięty tak, żeby widoczna była suknia spodnia. W tali suknia przepasana była haftowaną szarfą. Stroje zdobiono złotymi i srebrnymi haftami, które tworzyły wyszukane wzory. Ludzie w tamtych czasach nosili futra, piękną biżuterią i peruki. Głowę kobiety renesansowej zdobiły fryzury dekorowane wstążkami, sznurami pereł i broszami. Damy nosiły czepki, a także welony, berety i kapelusze.

Zadanie plastyczne na dzisiaj: zaprojektujcie długą, strojną suknię dla Lizy. Wybierzcie kolor, wzory na tkaninie i biżuterię. I wykonajcie portret Lizy w pięknej szacie, inspirowany malarstwem renesansowym. Najbardziej znane portrety z czasów renesansu wykonał Leonardo da Vinci: „Dama z gronostajem” i „Mona Lisa”. Inne portrety ,na których widać piękne stroje namalowali: Pierro della Francesca, van der Weyden, van der Goes, Bronzino, Tycjan, Durer.

(na podstawie książki „Liza. Mała dama z czasów renesansu”)

Odpowiedź do wczorajszej zagadki : Banksy – współczesny artysta street artu, jego prace pojawiają się w różnych miejscach na świecie.

Loading