Ćwiczenie portretowe- oko

Zrób zdjęcie własnego oka i go rysuj. Pamiętaj, że wszystko co jest wypukłe, pozostaje w rysunku jasne przez to, że dociera tam światło, miejsca zagłębione są ciemne, gdyż nie można je oświetlić. Tak tworzy się obraz trójwymiarowy.

 

Ustawienie oka zależy  od pochylenia głowy, a gałka ma kształt kuli . Kula ta może mieć różne  kąty nachylenia.

Zaczynamy, etapy pracy:

-Oko szkicujemy lekkimi krzywymi liniami, zaznaczamy najważniejsze kontury- górną i dolną powiekę, okrąg tęczówki, brew i kącik oka. Tęczówka oka chowa się zawsze częściowo pod górną powieką. Nie jest pełnym okręgiem.

-Wzmacniany kontur górnej powieki pośrodku, rysujemy źrenice i zaczerniamy ją, ale w taki sposób aby pozostawić w niej małe światło. Kontur oka ma kształt migdała.

– Cieniujemy te miejsca oka i jego otoczenia, które są ciemniejsze. Przyciemniamy tęczówkę, wejście do kanału łzowego, górną powiekę, przy zejściu do zewnętrznego kącika oka.

-Nakładamy szary cień pod górną powieką, ją samą pozostawiamy jasną, aby uwypuklić zaokrąglony kształt powieki, cieniujemy powierzchnię przy wewnętrznej części oka i na powierzchni oka oraz miejsce pod brwią.

-Rysujemy łuk, który jest przejściem z zewnętrznego kącika oka do zewnętrznej części luku brwiowego.

-Na końcu wzmacniamy najciemniejsze miejsca, a więc cienie w kąciku oka, tęczówkę, brew oraz rysujemy rzęsy

 

Oko możesz zrobić w dowolnym kolorze lub dodać własną interpretację. Pamiętaj zawsze masz swobodę tworzenia, a schematy odrzucaj.

Zdjęcia i rysunki zapożyczone są z internetu.

E. Tarnowska

Loading