Ćwiczenie portretowe- nos
Nos to narząd węchu zbudowany z bardzo krótkiej części kostnej i dwóch chrząstek. W uproszczonej postaci przypomina wydłużony trapez.
Nos jest symetryczną częścią twarzy, zaczynamy więc od wykreślenia osi symetrii. Po obydwu jej stronach szkicujemy położenie oczu, brwi oraz początek nosa. Zakończenie nosa to mała chrząstka o owalnym kształcie, która rozszerza się na prawo i lewo, tworząc skrzydełka nosa, które otaczają dziurki. Rysujemy zatem lekką linią czubek nosa i biegnące do góry dwie linie, które następnie lekko opadają w dół. Wykreślamy z kącików oczu w dół dwie równoległe linie pionowe do skrzydełek nosowych. Mamy szerokość nosa.
Rysujemy środek nosa dwiema pionowymi liniami równoległymi. Cieniujemy czubek nosa oraz kształt skrzydełek mocniejszymi kreskami. Pozostawiamy światło wzdłuż linii konturu czubka nosa. Rysujemy dziurki. Szkicujemy symetryczną fałdę skóry u początku nosa oraz wzmacniamy rysunek łuków brwiowych.
Przystępujemy do cieniowania przyjmując silniejszy cień z jednej strony. Cieniujemy wzdłuż nosa i na jego początku w sąsiedztwie z oczami. Mocniej zaznaczamy brwi. Cieniujemy na skrzydełkach nosa, w okolicy dziurek oraz pod nasadą.
Teraz dopracowujemy rysunek, aby nos stał się bardziej wypukły. Mocniej rysujemy kontur czubka nosa oraz kontur skrzydełek. Cieniujemy początek nosa oraz prawą i lewą stronę po jego długości. Gumką chlebową wybieramy światło. Nos wydaje się teraz wypukły i dobrze osadzony w twarzy.