Coś z wiedzy o teatrze- rodzaje prób scenicznych

Witam na naszym spotkaniu online. Jak wiecie, realizujemy spektakl teatralny- jesteśmy w trakcie prób. Przypomnijmy istotne informacje o próbach. Czy pamiętacie jak nazywają się pierwsze próby? Pierwsze próby przy rozdaniu scenariusza /przydziału ról/ to tzw. „próby stolikowe”, wspólnie czytamy scenariusz z podziałem na role -faza poznania treści scenariusza. Te próby odbywają się najczęściej przy stoliku, stąd nazwa „stolikowe”. Kolejne próby sytuacyjne to ogniwa żywego procesu twórczego, odbywają się już na scenie. Improwizowanie sytuacji, przypominanie tekstu to rodzaj przygotowania aktora do swojej roli. Jest to związane z określonym tekstem /scenami w scenariuszu/. Jak wiecie z doświadczenia prób na scenie, często poszczególne zadania aktorskie ulegają modyfikacji, wynika to z tego, że mamy lepszy pomysł bądź zmieniamy konwencję danej sytuacji…proces twórczy podlega ciągłym zmianom. Ale najważniejsze jest to, aby razem wystąpić ponownie. I to jest nasz główny cel!

Zadanie dla Was: Zastanówcie się/ za nami już kilka prób/, co jest ważne podczas prób na scenie? Odczytamy to na zajęciach.

Pozdrawiam Wiola Ziobrowska

Kącik Rodzica | Publiczne Przedszkole im. Jasia i Małgosi w Przygodzicach