Co wiemy o instalacji plastycznej?- przykłady

Instalacja plastyczna- trochę o historii jej powstania. W teatrze wykorzystujemy różne kategorie sztuk plastycznych. Jedną z nich jest „instalacja plastyczna”. Postaram się wyjaśnić, jak taką technikę można wykorzystać w teatrze, zagospodarowując przestrzeń teatralną /scenę/. Może ona stanowić swoistą scenografię, która bez dosłowności przedstawia różne emocje, daje do myślenia. Samo pojęcie „instalacja” /w odniesieniu do sztuk plastycznych/ powstała w 1966 roku w Wenecji. Wtedy to po raz pierwszy ten rodzaj sztuki został zaprezentowany. W miejsckiej scenerii otoczonej architekturą, ktora zaczęła żyć włąsnym życiem- stała się harmonijnym uzupełnieniem otaczajacego krajobrazu. Można więc określić, że sztuka w przestrzeni publicznej /później przeniesiona na grunt przestrzeni teatralnej/, nadająca przedmiotom zupełnie nowy kontekst.

Najbardziej znanym przykładem instalacji plastycznej w przestrzeni publicznej jest zawieszenie 450 drewnianych huśtawek w centrum Luksemburga…

Na ruchliwej ulicy zawieszone na kolorowych sznurkach, ręcznie wykonane huśtawki miały przywołać dziecięcą beztroskę i przyjemne wspomnienia długich letnich wieczorów.

Instalacje zaczęto wykorzystywać do zagospodarowania przestrzeni teatralnej, która miała głównie działać na emocjach oraz zastępować typową scenografię. Tą technikę bardzo często wykorzystywano w teatrach plastycznych.

Przykład w wykonaniu młodzieży podczas jednych z zajęć teatralnych: tematem była „ZABAWA”, jak to widziały dzieci. Co kojarzy się z zabawą? Jaki nasrtój można przekazać za pomocą światła?

Zadanie dla Was: spróbujcie za pomocą różnych przedmiotów /struktura i kolory dowolne/ stworzyć własny przykład instalacji plastycznej, która oddziaływuje na emocje i kojarzy się z konkretnymi wspomnieniami, barwnymi i wesołymi chwilami.

 

Loading