Chimera?A co to za stwór?

27.03.2020 r.

Chimera? A co to za stwór?

Jak wyobrażał ją sobie Jacek Malczewski możecie się przekonać oglądając jego obraz pt. „Artysta i Chimera”.Kilka dni temu ukazała się w mediach informacja, że ten obraz Jacka Malczewskiego został sprzedany za ponad 3 miliony złotych. Kompozycja powstała w 1906 r. i była częścią tryptyku pt. „Sztuka”. Jacek Malczewski był uczniem Jana Matejki, profesorem krakowskiej ASP. Często borykał się z problemami materialnymi, wolał przebywać w świecie swojej sztuki i wyobraźni. Malował obrazy o treściach patriotycznych, symbolicznych oraz autoportrety. Muzeum w Radomiu ma aż 45 prac Malczewskiego. Lwowska Galeria Sztuki posiadała ich 28. Jednak największy zbiór jego obrazów znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestnicy zajęć plastycznych z „Mansardy” mogli je podziwiać podczas wycieczki nagrodowej w 2013 roku, po zwycięskim Biegu Patrolowym.(większość z nich jest już w szkole średniej lub na studiach).

Zadanie do narysowania na dzisiaj to stwór, który łączy kilka postaci:

centaur ( pół człowiek, pół koń), faun ( z rogami i kopytkami),satyr ( każda istota o mieszanej budowie, sfinks,smok,chimera ( mityczny potwór „swój ród wywodziła od bogów, a nie od ludzi, z przodu lwem była, od tyłu wężem, a kozą pośrodku”.

Narysujcie fantastyczną postać wymyśloną przez siebie i tak jak Malczewski szukajcie w świecie swojej wyobraźni. Pozdrawiam – Joanna Waksmundzka

PS. A może ktoś odgadnie tytuły obrazów ze zdjęć z naszej wycieczki? Powodzenia.