Były to ciekawe ferie w kole robotyki

W ostatni piątek zakończyły się otwarte warsztaty w kole robotyka pt. „Technologia 3D #2” . Warsztaty odbyły się w ramach projektu realizowanego w kole robotyka przy współpracy z RST Software Masters, SONEL S.A., AMS sp. z o.o. i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVESTPARK”. Projekt „Technologia 3D – tu i teraz” zakładał m.in. budowę drukarki 3D, skanera 3D oraz zorganizowanie warsztatów otwartych dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

W minionym tygodniu grupa uczniów z różnych szkół podstawowych i gimnazjalnych rozpoczęła swoją przygodę z technologią 3D, a dokładniej mówiąc z drukowaniem i modelowaniem obiektów 3D. Warsztaty zaczęły się w poniedziałek 20 lutego o godzinie 10:00. Tego dnia w trakcie prezentacji multimedialnej uczestnicy warsztatów mogli poznać historie, technologię i budowę drukarek 3D. Pomiędzy wykładem były prezentowane różnego rodzaju filmy związane z drukiem 3D m.in. film prezentujący drukarkę drukującą domy czy też drukującą przy pomocy słońca z piasku. We wtorek rozpoczęła się przygoda z modelowaniem 3D. Uczestnicy poznali aplikację Tinkercad która w bardzo przystępny sposób pozwala tworzyć modele 3D.

Tinkercad to aplikacja dzięki której możemy edytować znaleziony w Internecie model lub stworzyć go od początku. Wszystko odbywa się w oknie przeglądarki więc możemy z tej aplikacji korzystać na zajęciach jak i w domu. Na początek rozpoczęliśmy to co chyba każdy uczeń na początku swojej przygody z programem MS Paint. Poprosiłem uczestników warsztatów aby stworzyli dom, drzewo i budę dla psa. Oczywiście miał to być obiekt 3D który później można wydrukować.” – opowiada Zbigniew Brożbar, nauczyciel w MDK Świdnica.

We wtorek uczestnicy modelowali również loga 3D naszych partnerów. Miały być to loga jak najbardziej podobne do rzeczywistych oraz wizje artystyczne. W środę omawialiśmy na przykładzie drukarki H2 budowę, sposób działania oraz obsługę. Następnie uczestnicy mieli za zadanie zamodelować obudowę do pilota RC oraz przedstawić projekt robota typu sumo. Tego dnia odwiedziła Nas telewizja Echo24.

Czwartek upłyną nam na dokończeniu modeli jakie niektórzy nie dokończyli we wtorek i środę. Uczestnicy zajęć poznali program Anim8or, program z roku 1999 do tworzenia modeli 3D. Jest to program o wiele trudniejszy który wymagał całkowitego innego spojrzenia na proces modelowania. Program z założenia miał pokazać w jaki sposób modeluje się w bardziej zaawansowanych aplikacjach. Uczestnicy za zadanie mieli ponownie wymodelować dom i okazało się to o wiele trudniejsze.

Ostatniego dnia warsztatów za zadanie było zrobić model 3D łazika marsjańskiego. Było to nawiązanie do kolejnego projektu „Świdnicki Marsjanin” jaki planujemy zrobić na kole robotyka.

Tego dnia odwiedzili Nas przedstawiciele Naszego partnera firmy RST Software Masters. Zaprezentowana została drukarka zbudowana dzięki pomocy finansowej RST. Uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe gadżety oraz wydruki 3D.

Timelapse wydruku na nowej drukarce loga Naszego partnera RST Software Masters.

GALERIA ZDJĘĆ ZE WSZYSTKICH DNI WARSZTATÓW


[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze

Loading