Zbudują statek powietrzny

Już początku czerwca w pracowni robotyki zostanie rozpoczęta praca nad dronem. Będzie to statek powietrzny wielowirnikowy posiadający dwie kamery i możliwość zawiśnięcia w powietrzu w celu kręcenia filmów.

– Cały projekt nie doszedł by do skutku bez dofinansowania ze strony WSSE Invest Park, dzięki której jesteśmy w stanie zakupić potrzebne elementy – podkreśla Zbigniew Brożbar, nauczyciel robotyki i opiekun pracowni.

W planach jest zbudowanie drona o wadze całkowitej ponad 2,5kg. Dron będzie sterowany przez operatora z ziemi, który będzie posiadał możliwość widzenia tego, co widzi dron. Dodatkowo w planach jest wyposażenie drona w czujniki pozwalające mu na autonomiczne omijanie przeszkód.

– Dzięki pomocy Przedsiębiorstwa AMS Sp. z o.o. z Jagodnika pozyskaliśmy już zestaw do transmisji obrazu wideo i dźwięku. Zestaw składa się z specjalnych okularów przez, które możemy bezprzewodowo zobaczyć i usłyszeć to co widzi kamera zamontowana np. na dronie lub robocie – kontynuuje Zbigniew Brożbar. W okularach znajdują się mini monitory LCD oraz soczewki przez co mamy wrażenie że widzami tak jak byśmy byli gdzie indziej, tam gdzie jest kamera.

Dron będzie wykorzystywany do filmowania uroczystości MDKowskich w plenerze jak i do innych celów niekomercyjnych. Z czasem po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji UAVO dron może być wykorzystywany do innych celów. Przy budowie drona będzie zaangażowana młodzież z świdnickich gimnazjów uczęszczająca do pracowni robotyki.

Loading