Artysta

26.03.2020 r.

W DOMU TEŻ MOŻESZ TWORZYĆ”

Artysta – to człowiek, który tworzy dzieła sztuki. W świecie plastyki spotykamy artystów malarzy, rzeźbiarzy, grafików. Każdy z nich ma swój warsztat pracy, swoją pracownię i swoje tajemnice. Dzisiaj przeniesiemy się do Bydgoszczy do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Można w nim obejrzeć przedmioty, których używał na co dzień (okulary, fajka) ,ale przede wszystkim akcesoria plastyczne. Dla mnie najciekawszym eksponatem w domu Wyczółkowskiego jest prasa litograficzna.

Do czego służy to urządzenie? Prasa służy do wykonania odbitek z kamienia litograficznego, powstaje praca w technice litografii ( technika graficzna druku płaskiego). Znacie techniki graficzne takie jak linoryt czy pleksoryt, ta jest kolejną, którą warto poznać. W technice litografii Wyczółkowski przedstawiał wspaniałe drzewa. Dzisiaj spróbujcie wykonać ołówkiem lub pisakiem rysunek pt. „Drzewo”.

PS.

Nasze „Spotkanie z twórczością Leona Wyczółkowskiego”miało miejsce we wrześniu 2018 r. kiedy byliśmy w świdnickim muzeum, info w zakładce pracowni z 10 września 2018 r. Jeśli macie swoje prace wykonane podczas pandemii to możecie je do mnie przesłać na adres : awax1@poczta.onet.pl

Loading