Arcydzieła sztuki polskiej

W sobotę 24 października 2015r. odbyła się wycieczka nagrodowa grupy plastycznej do Wrocławia. Młodzież z pracowni plastycznej uczestniczyła w dwóch lekcjach muzealnych. Pierwsza odbyła się w Muzeum Miejskim Wrocławia –w Pałacu Królewskim. Po wystawie „Arcydzieła malarstwa polskiego XIX i XX wieku” oprowadzała uczestników wycieczki ,jej kuratorka, pani Katarzyna Kurpiewska. Na wystawie prezentowanych jest 70 dzieł malarskich 32 wybitnych polskich artystów (np. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego czy Leona Wyczółkowskiego). Kolekcja ta uważana  jest za jeden z najlepszych zbiorów prywatnych malarstwa polskiego.

Z Pałacu Królewskiego grupa plastyczna przeszła przez wrocławski rynek do Muzeum Narodowego. Podczas spaceru, uczestnicy wycieczki obejrzeli portyk klasycystyczny w Gmachu Starej Giełdy na Placu Solnym, renesansowy portal i gotycki ratusz oraz najcenniejszy zabytek rzeźby romańskiej na Dolnym Śląsku – portal ołbiński w kościele Marii Magdaleny na ulicy Szewskiej.

W Muzeum Narodowym czekała na plastyków z MDK-u pani Magdalena Szatkowska, która oprowadziła grupę po galerii sztuki polskiej XX wieku. Galeria mieści się na poddaszu muzeum, oprócz dzieł malarskich ma ciekawe eksponaty rzeźby polskiej z XX wieku : Władysława Hasiora, Magdaleny Abakanowicz czy Aliny Szapocznikow.

Zwiedzanie Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej zakończyło sobotnią wyprawę grupy plastycznej w świat niezwykłej sztuki –w świat obrazów i rzeźb z XIX, XX i XXI wieku. Spacer po muzealnych salach , słuchanie ciekawych historii o życiu artystów to interesujący sposób kontaktu ze sztuką.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Loading