39 ZLOT TURYSTÓW NA ŚLĘŻY

Koła PTTK Oddziału w Świdnicy integrują się wokół sportu i rekreacji

39 ZLOT TURYSTÓW ŚWIDNICKICH NA ŚLĘŻY ZA NAMI

            Zorganizowany po raz czwarty przez Oddziałową Komisję Pieszą w dniu 18 października Turniej Rekreacyjno – Sportowy kół PTTK Oddziału Świdnickiego tradycyjnie odbył się w ramach 39 Zlotu Turystów Świdnickich na Ślęży- na polanie szczytowej.

Wielkie podziękowania należą się ajentom Domu Turysty im. Romana Zmorskiego za życzliwość i pomoc organizacyjną.

Uczestnicy zlotu dotarli na miejsce zmagań turniejowych w sposób zorganizowany lub na własną rękę. Pierwszą grupę turystów przyprowadził kol. Wojtek Fidos wędrując z Sobótki. Autokar nr 2 przywiózł młodzież szkolną, ich rodziców i opiekunów i wprowadzony został przez przodownika OTP Krzysztofa Krystyniaka. Szlak czarny i czerwony wiódł na szczyt przy źródełku miłości. Indywidualni turyści docierali różnymi ścieżkami. Przyjechało także kilku cyklistów. Każdy uczestnik Zlotu otrzymał metalowy znaczek zlotu, odcisk okolicznościowej pieczątki i pamiątkowy dyplom uczestnictwa.

Wraz z rozpaleniem ogniska, o godzinie 11.00 Zlot otworzył prezes oddziału PTTK w Świdnicy Zbigniew Curyl, pogratulował wszystkim zapału i humoru. Prezes tak ,,wczuł się w rolę”, że prowadził konferansjerkę już do końca imprezy, wzmacniając swój donośny głos tubą megafonu.

Po dobraniu się 6 – osobowych drużyn rozpoczął się Turniej Sportowo – Rekreacyjny Kół PTTK Oddziału Świdnickiego z podziałem na kategorie wiekowe. Przedstawiono skład jury: Krzysztof Paruch (przewodniczący oddziałowej komisji rewizyjnej), Krzysztof Krystyniak (przodownik OTP i GOT), Andrzej Kurek (przodownik GOT) oraz sekretarz Zlotu Paweł Kurant (przodownik KOT). Wśród wrzawy i dopingu, przy wielkim zaangażowaniu uczestników rozegrano sześć konkurencji. Quiz krajoznawczy ze znajomości Ślężańskiego Parku Krajobrazowego połączono z wyścigiem wokół polany. Dużym wyzwaniem dla zawodników było strzelanie z łuku. Najlepszymi wynikami pochwalić się mogli członkowie kół „Siódemka” wśród dorosłych i „Żegluj” wśród dzieci. Kolejna konkurencja nosiła nazwę „Łaskotki Tkacza” i polegała na przeprowadzeniu wrzeciona pod ubraniem uczestników drużyny tak, by połączyć wszystkich wspólnym węzłem. Konkurencję wygrały „Pszczoły i Trutnie” wśród dorosłych i „ToTuToTam” wśród dzieci. „Poszarpany widok”, czyli układanie puzzli pozwoliło zwyciężyć „Jedynce” i „ToTuToTam”. Żadna drużyna wśród dorosłych nie ukończyła „Spaceru słonia”. Maszerowanie po skrzynkach okazało się domeną dziewcząt z koła „Włóczykije”. Nawlekanie koralików babci turystki najlepiej wypadło w kołach „Wagonowcy” i „ToTuToTam”.

O godzinie 13.30 nastąpiło podsumowanie turnieju i uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom. Zlot dofinansowany został przez Panią Prezydent Świdnicy w ramach realizacji zadania publicznego w 2015 r. z zakresu turystyki i krajoznawstwa pod nazwą „Wspieranie organizacji działań i imprez turystycznych” Konkurs nr K – 17/2015. Nie zabrakło sponsorów, z których najhojniejszą okazała się Fabryka Wagonów. Najlepsze drużyny otrzymały puchary za zwycięstwo a wszyscy zawodnicy zlotowe kubki i wiele nagród rzeczowych w asortymencie turystycznym.  Oto wyniki:

W kat. dorosłych: I miejsce – Koło PTTK nr 2 „Wagonowcy” Świdnica

II miejsce – Koło PTTK „Jedynka” w Świdnicy

ex aequo II miejsce – Koło PTTK „Siódemka” w Świdnicy

III miejsce – Koło PTTK „Pszczoły i Trutnie”

W kat. młodzieżowej: I miejsce – Koło Turystyczne „ToTuToTam” – MDK Świdnica

II miejsce – Koło Wodniackie „Żegluj” w Świdnicy

II miejsce – Szkolne Koło PTTK „Włóczykije” – SP 6 Świdnica

Po wybuchach radości i wielu komentarzach uczestnicy Zlotu usiedli wokół ogniska. Wyśmienicie smakowała kiełbaska. Rozmowy potoczyły się na różne tematy. Popłynęły nieśmiało pierwsze strofki piosenek rajdowych. Nastąpił także rytuał uroczystego wręczenia dzieciom odznak turystycznych. Piotr mógł pochwalić się kolegom srebrną GOT. Agatka z kolei prezentowała dumnie odznakę „Znam Ślężę”. Jesienne słońce chyliło się ku zachodowi, gdy świdniccy turyści wracali po zboczach Ślęży do swych autokarów. Do zobaczenia na 40 – jubileuszowym zlocie.

Zbigniew Curyl

Loading