FINAŁ WOJEWÓDZKI OMTTK W KROŚNICACH

Dzień II: 12.05.2021 Pobudka już przed 7.00. Śniadanko z suchego prowiantu dostarczone do hollu Schroniska Młodzieżowego, w którym nocowaliśmy. Wyjeżdżamy samochodami w okolicę Milicza na trasę Marszy na Orientacje. Po czasie orientujemy się, ze jest to wykorzystanie mapy z programu Lasów Państwowych przez aplikacje http://znajdzsiewlesie.pl/wp-content/uploads/2020/05/znajdzsiewlesie_Walkowa pod tytułem „Dom Drzewa”. Od rana śiąpi, leje, siąpi. Start w okolicy wsi Wałkowa przy parkingu leśnym nad stawem pod wiatą turystyczna. I było to jedyne zadaszone miejsce. Zespoły w kategoriach wiekowych pokonywały trasę o różnym stopniu trudności. Grupa A z nadziejami na odrobienie strat, przebiegła trasę bezbłędnie. Niestety, na 9 zespołów 6 pokonało trasę bez punktów ujemnych. Grupa G na 5 miejscu: zgubiona trasa, słaba orientacja, Zuzia w dziwnych dyskotekowych buciczkach. Straciliśmy szansę wdrapania  się na podium. Trochę szkoda. No i mamy grupę B na deser. Już większość zespołó była na mecie, gdy dociera sygnał Dominika: „zgubiliśmy się i nie wiemy, gdzie jesteśmy”. Masakra. Mamy kontakt na końcówce baterii w telefonie. Zero orientacji dzieciaków. Przemoczeni, obłoceni, zmarznięci i zdezorientowani.  Kolejny telefon Dominika przynosi nadzieję. Dochodzimy do szosy. Tam podejmuję grupę „zaginionych” – Punktacja – O !!!! Powrót do ośrodka w Krośnicach by przebrać się w suche ciuchy…. Tak wyglądaliśmy jak się czuliśmy… zmoknięte szczenięta.

Po gorącej herbacie, w oczekiwaniu na podsumowanie imprezy ruszmy zaliczyć kolejną atrakcję: Krośnicka Kolej Wąskotorowa jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Krośnic i okolic. Jest to jedna z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce. Kolejka kursuje na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Krośnicach, po niemal 3 km trasie, gdzie znajduje się 5 mniejszych stacyjek. Pogoda łzawa, więc nie ma tłoku. Po dotarciu na stacje kolejki i powitaniach z p. kierownik pociągu robimy sobie fotkę z Dumą krośnickiego taboru – parowozem Px48 – 1907, wyprodukowany w 1955 r. Nasz pociąg prowadzi lokomotywa parowa Px48. Na całej trasie towarzyszą nam kłęby dymu i pary z kotła lokomotywki oraz mijane atrakcje: stawy rekreacyjne, plac zabaw, bok budynku stacji głównej i lokomotywy na bocznicy.
O godz. 13.30 w sali widowiskowej rozpoczęło się uroczyste podsumowanie Finału Wojewódzkiego. Uroczystość prowadził W. Król a nagrody wręczał dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej. Standardowo nasi przedstawiciele odebrali pucharki w konkurencji odznak i uprawnień turystycznych. Największa liczbę zgromadzili w kat szk. Podstawowych: Amelia Jaskuła a gimnazjalnych Konrad Jaskuła. Skromne nagrody rzeczowe przypały drużynie A za zdobycie II miejsca, pozostali odebrali dyplomy za udział. I wracamy do domu. Do Augustowa pojadą: Szkoła Podstawowa z Bogatyni i drużyna z Lwówka Śląskiego.  Całość zakończył koncert lokalnego artysty na bardzo ciekawym instrumencie (patrz zdjęcie) /ZC/

Loading