BOMBKI BOŻONARODZENIOWE – PATCHWORK – warsztaty część I

Konkurs na bombkę bożonarodzeniowa w MDK trwa.
Mam dla Was kilka podpowiedzi jak sobie poradzić z tą magiczną kulą. Nazwijmy to 7 dniowymi warsztatami online. Jedna, może dwie techniki dziennie.?
Na początek będzie trudniej – patchwork. To technika gdzie skrawki materiałów „pracują”. Początki tej techniki narodziły się w biedniejszych warstwach społecznych setki lat temu, gdzie wykorzystywano stare ubrania do stworzenia przedmiotów użytkowych.
Jeśli robicie patchwork na kuli styropianowej pierwszy raz zalecam wybór elastycznych tkanin.
• Wodoodpornym pisakiem rozrysujcie linie na kuli (ołówek też zostawia ślad). Postarajcie się równo podzielić kulę liniami na połowy wzdłuż i poprzecznie – wyjdą ćwiartki. Dopiero wtedy rysujcie linie ukośne.
• W miejscu linii wycinamy rowki nożykiem tak aby powstało wycięcie w kształcie litery V.
• Kawałki folii doskonale sprawdzą się do przenoszenia kształtu kolejnych fragmentów. Ważne aby dodać 1 cm nadmiaru z wycinanej tkaniny bo to będzie wciskane do wyciętych rowków.
• Jeśli równo podzieliliście kule i Wasze figury geometryczne są takie same to możecie ułatwić sobie prace wycinając od razu kilka elementów na raz.
• Przypnijcie wycięte skrawki materiału na wybrany fragment i wciskajcie tkaninę końcem nożyczek.
• Aby zamaskować miejsca łączenia tkanin przyklejcie lub przypnijcie szpilkami ozdobny sznureczek (u mnie są to sznureczki z koralików).
Początki będą trudne, ale nie poddawajcie się‼?
i trochę inspiracji z Pinterest:
              

Loading