25.10.2019 55 DOLNOŚLĄSKI ZLOT PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI PIESZEJ

Dzień I: Mrówczą pracę w sekretariacie wykonują panie z Koła „Pszczoły i Trutnie”. Sandra i Natalia pracują jako łączniczki, doprowadzając uczestników bądź do hotelu, bądź na miejsce zbiórki w Rynku. Widoczne z daleka, oznaczone tabliczką „Zlot” sumiennie spełniły swoją rolę zamykających grupę zwiedzających nasza starówkę. To ważne zadanie polegało na zgarnianiu „maruderów”, którzy wchodzili po pamiątki, zbyt długo fotografowali zabytki lub nie „trzymali” tempa marszu…

Późnym wieczorem, po obradach Dolnośląskiego Zespołu Turystyki Pieszej odbyły się egzaminy przodownickie. Ponownie przewodniczącym składu egzaminatorów  był Marcin Czerwiński – Przewodniczący Komisji Pieszej Zarządu Głównego PTTK. Do egzaminu na Młodzieżowego Przodownika Turystyki Pieszej podeszli z powadzeniem Konrad Jaskuła i Piotr Kowalski. Przewodniczący był zadowolony ze stanu ich wiedzy turystycznej i krajoznawczej.

Dzień II: Dużo pracy w przygotowanie i realizacje Biesiady Turystycznej włożyli członkowie „PiT-ów”. Biesiada miała miejsce przy ognisku na terenie OSiRu przy Domu Wycieczkowym i należała się uczestnikom zlotu po wyczerpującej wycieczce: Zagórze – Grodno – Sztolnie Walimskie – Pałac Jedlinka – Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śl i Izba Pamięci w Żarowie. Pięknie przygotowane stoły biesiadne i stos na ognisko oraz oprawa. Opowieściom turystycznym a potem piosenkom biesiadnym nie było końca.

Dzień III

Podsumowanie Zlotu odbyło się w sali teatralnej ŚOK. Piękną wystawę swoich odznak i kronik turystycznych zaprezentowało Koło. Uzupełnieniem były zbiory Karoliny Tyńskiej. Na scenie, także pokazaliśmy osiągnięcia dzieci i młodzieży z MDK. Występy rozpoczął Aleksander Żurek, który w finale wojewódzkim Konkursu Krasomówczego PTTK w Wałbrzychu zajął w swojej kategorii II miejsce i będzie nas reprezentował w Finale Ogólnopolskim w Legnicy. Kilka piosenek turystycznych wyśpiewały Wirusy i solistki ze Studia Piosenki „La Chanson” z MDK. Bardzo prestiżowo wybrzmiał punkt wręczenia odznak i legitymacji Przodownickich dla Sandru Matyszczyk i Natali Józefiak (po pozytywnie zdanym egzaminie w Legnicy) oraz dla Piotra Kowalskiego i Konrada Jaskuły zdobytych na naszym zlocie. Bardzo dobre recenzje za organizację ze strony władz PTTK i uczestników Zlotu były podziękowaniem i wyróżnieniem dla naszego Koła.