Muzyczna zagadkowa „Nie-Nuda” zaprasza! (Spotkanie 59)

Buongiorno a tutti! Dzień dobry wszystkim!  Dzisiaj trochę nauki języka włoskiego:) Pewnie zauważyliście, że w muzyce większość określeń jest podawana w języku włoskim albo z tego języka pochodzi. Dzisiejsza zagadka będzie dotyczyła dynamiki czyli głośności dźwięku. Najważniejsze określenia dynamiczne to :

 • f czyli forte  – głośno    (dosłownie: mocno)
 • p czyli piano – cicho     (dosłownie: łagodnie, ostrożnie, zwrot: piano piano – powoli)

mezzo – średnio (czytaj: medzdzo –dosłownie: pół)

i w związku z tym są oznaczenia:

 • mf czyli mezzo forte – średnio, prawie głośno
 • mp czyli mezzo piano – średnio, prawie cicho         ciekawostka: mezzo piano w języku włoskim oznacza też  „półpiętro”:)

i oczywiście może być :

 • pp czyli pianissimo – bardzo cicho
 •  ff czyli fortissimo – bardzo głośno

a stopniowe zmiany natężenia dźwięku to

 • cresc. czyli crescendo – coraz mocniej, głośniej (czytaj: kreszendo)
 • decresc. czyli decrescendo – coraz słabiej, ciszej  (czytaj: dekreszendo)
 • dim. czyli diminuendo  – stopniowo coraz mniej, ciszej  (dosłownie: maleje)

Oczywiście są to  tylko najważniejsze określenia, więcej i szerzej na ten temat możecie poczytać na stronie „muzykoteki” : http://www.muzykotekaszkolna.pl/wiedza/terminy/dynamika/    Jak widać z tłumaczenia określenia dynamiczne  w języku włoskim wcale nie dotyczą muzyki i nie wszystkie można dosłownie przetłumaczyć, np. słowo „piano”, choć zwrot: „piano piano” spokojnie, powoli czyli nie spiesz się warto zapamiętać, Włosi często go używają:)

Dlatego nie spiesząc się z zagadką najpierw Ola i Michał zaprezentują w naszym przedwakacyjnym cyklu „Muzycznie o zwierzętach i nie tylko…”bardzo ciekawe zwierzę – oto przed Państwem MYSZOJELEŃ !

I już obiecana zagadka:

Zagadka 2/II

Johan Strauss – Marsz Radetzkiego   link:  https://youtu.be/Ga8gTJnzWQc

Posłuchajcie utworu „Marsz Radetzky’ego”  w wykonaniu orkiestry filharmoników wiedeńskich i …publiczności pod batutą mojego ulubionego dyrygenta czyli Gustavo Dudamela  https://mdk.swidnica.pl/muzyczna-nie-nuda-czeka-spotkanie-15-piatek/ i odpowiedzcie

 • Na jakim instrumencie „gra” publiczność?  Tak, tak – na tym koncercie „gra” też publiczność:)
 • Jakie oznaczenia dynamiczne realizują dyrygent z publicznością?  Czy można zauważyć crescendo i decrescendo?

“Odpowiedż-podpowiedź” za tydzień:) do tego czasu czekam na Wasze odpowiedzi – na zajęciach, telefonicznie lub mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl

Przypominam o “Wakacyjnych warsztatach z “Muzyczną Nie-Nudą”, które będą się odbywały w naszej pracowni w dniach 29.06-03.07.2020 – w godz. 12.00-15.00.  Zainteresowanych proszę o jak najszybszy kontakt ze mną – w  pracowni,  telefonicznie lub mailowo na adres: a.banach@mdk.swidnica.pl , ze względu na pandemię, ilość miejsc jest ograniczona.

To tyle na dziś. Jutro święto – odpoczywajcie, rozwiązujcie zagadki, obserwujcie muzycznie przyrodę .  Pamiętajcie o kartach zapisu na nowy rok szkolny – należy je dostarczyć do MDK do końca czerwca  link: https://mdk.swidnica.pl/nabor-na-zajecia/.

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej filmowo-zagadkowej “Nie!-Nudy” – cdn.

Addio – do widzenia! Arrivederci – do zobaczenia!  Ciao – cześć!

Agnieszka Banach:)

 

Loading