Muzyczna zagadkowa „Nie-Nuda” zaprasza! (Spotkanie 59)
Buongiorno a tutti! Dzień dobry wszystkim! Dzisiaj trochę nauki języka włoskiego:) Pewnie zauważyliście, że w muzyce większość określeń jest podawana w języku włoskim albo z tego języka pochodzi. Dzisiejsza zagadka będzie dotyczyła dynamiki czyli głośności dźwięku. Najważniejsze określenia dynamiczne to :
- f czyli forte – głośno (dosłownie: mocno)
- p czyli piano – cicho (dosłownie: łagodnie, ostrożnie, zwrot: piano piano – powoli)
mezzo – średnio (czytaj: medzdzo –dosłownie: pół)
i w związku z tym są oznaczenia:
- mf czyli mezzo forte – średnio, prawie głośno
- mp czyli mezzo piano – średnio, prawie cicho ciekawostka: mezzo piano w języku włoskim oznacza też „półpiętro”:)
i oczywiście może być :
- pp czyli pianissimo – bardzo cicho
- ff czyli fortissimo – bardzo głośno
a stopniowe zmiany natężenia dźwięku to
- cresc. czyli crescendo – coraz mocniej, głośniej (czytaj: kreszendo)
- decresc. czyli decrescendo – coraz słabiej, ciszej (czytaj: dekreszendo)
- dim. czyli diminuendo – stopniowo coraz mniej, ciszej (dosłownie: maleje)
Oczywiście są to tylko najważniejsze określenia, więcej i szerzej na ten temat możecie poczytać na stronie „muzykoteki” : http://www.muzykotekaszkolna.pl/wiedza/terminy/dynamika/ Jak widać z tłumaczenia określenia dynamiczne w języku włoskim wcale nie dotyczą muzyki i nie wszystkie można dosłownie przetłumaczyć, np. słowo „piano”, choć zwrot: „piano piano” – spokojnie, powoli czyli nie spiesz się warto zapamiętać, Włosi często go używają:)
Dlatego nie spiesząc się z zagadką najpierw Ola i Michał zaprezentują w naszym przedwakacyjnym cyklu „Muzycznie o zwierzętach i nie tylko…”bardzo ciekawe zwierzę – oto przed Państwem MYSZOJELEŃ !
I już obiecana zagadka:
Zagadka 2/II
Johan Strauss – Marsz Radetzkiego link: https://youtu.be/Ga8gTJnzWQc
Posłuchajcie utworu „Marsz Radetzky’ego” w wykonaniu orkiestry filharmoników wiedeńskich i …publiczności pod batutą mojego ulubionego dyrygenta czyli Gustavo Dudamela https://mdk.swidnica.pl/muzyczna-nie-nuda-czeka-spotkanie-15-piatek/ i odpowiedzcie
- Na jakim instrumencie „gra” publiczność? Tak, tak – na tym koncercie „gra” też publiczność:)
- Jakie oznaczenia dynamiczne realizują dyrygent z publicznością? Czy można zauważyć crescendo i decrescendo?
“Odpowiedż-podpowiedź” za tydzień:) do tego czasu czekam na Wasze odpowiedzi – na zajęciach, telefonicznie lub mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl
Przypominam o “Wakacyjnych warsztatach z “Muzyczną Nie-Nudą”, które będą się odbywały w naszej pracowni w dniach 29.06-03.07.2020 – w godz. 12.00-15.00. Zainteresowanych proszę o jak najszybszy kontakt ze mną – w pracowni, telefonicznie lub mailowo na adres: a.banach@mdk.swidnica.pl , ze względu na pandemię, ilość miejsc jest ograniczona.
To tyle na dziś. Jutro święto – odpoczywajcie, rozwiązujcie zagadki, obserwujcie muzycznie przyrodę . Pamiętajcie o kartach zapisu na nowy rok szkolny – należy je dostarczyć do MDK do końca czerwca link: https://mdk.swidnica.pl/nabor-na-zajecia/.
Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej filmowo-zagadkowej “Nie!-Nudy” – cdn.
Addio – do widzenia! Arrivederci – do zobaczenia! Ciao – cześć!
Agnieszka Banach:)