10 lat świdnickich turniejów o Szablę Piłsudskiego

Pomysłodawcą turnieju szachowego o Szablę Piłsudskiego był dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury – Zbigniew Curyl. Rozpoczęliśmy w 2011 r. w świdnickim Klubie Bolko turniejem złożonym z dwóch grup: seniorów i juniorów. Łącznie zagrało 71 osób. Podczas drugiej odsłony zawodów przeprowadzono jedynie turniej juniorów, w którym zagrało 57 osób, gdyż na głównej sali świdnickiego Klubu Bolko zainaugurowaliśmy nową imprezę: Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich. Mistrzostwa te towarzyszyły Turniejowi o Szablę w latach 2012-2014 i 2016-2017, gromadząc corocznie około 40 uczestników młodzieżowych domów kultury z Wrocławia, Wielunia, Opola, Ozorkowa, Legnicy, Radomia i Świdnicy. Trzeci turniej o Szablę przekroczył barierę stu uczestników. Zagrało w nim aż 120 osób. W kolejnych latach turniej utrzymywał podobną liczbę uczestników. Siódma edycja przyniosła kolejny rekord frekwencji – 152 osoby. Gdy w 2018 r. uczestników było jeszcze o jednego więcej i sala Klubu Bolko pękała w szwach, decyzja o zmianie sali gry na znacznie większą okazała się koniecznością. W dziewiątym turnieju rozegranym 11 listopada 2019 r. na Hali Sportowej Zawiszów wzięło udział 187 osób!

Szczególne podziękowania za ten dobry czas należą się przede wszystkim Zbigniewowi Curylowi – dyrektorowi Młodzieżowego Domu Kultury, który corocznie wspierał organizację tej imprezy i co roku wręczał nagrody w mundurze marszałka, pasując zwycięzców szablą Piłsudskiego. Dzięki niezastąpionej nauczycielce ceramiki w MDK – Elżbiecie Tarnowskiej – rozdaliśmy przez te lata ponad 100 porcelanowych szabel Piłsudskiego, które są jej dziełem. Praktycznie co roku w organizacji imprezy pomagał Dział Imprez MDK na czele z Leszkiem Matusem oraz rodzice uczestników Klubu Szachowego GAMBIT MDK Świdnica, między innymi: Dorota Moląg, Katarzyna Kędzierska, Anna Sachs-Cała, Izabela Gnutek, Gracjana Krawczyk, Marcin Kruk, Marek Śliwowski, Krzysztof Perek, Roland Zapolski i inni. Sędzią większości turniejów był Rafał Siwik, dzięki któremu mogliśmy zawsze liczyć na profesjonalne przeprowadzenie zawodów. Sędziowali również Piotr Kowalak, Damian Daniel, Lech Rębisz, Natalia Mielnik, Małgorzata Chiciak-Gałuszka oraz koordynatorzy imprezy: Marcin Korzekwa i Wojciech Kowalczuk. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych turniejach!

Zachęcamy do zapoznania się z galeriami zdjęć z poszczególnych turniejów!