Za muzyką dawną pojechały aż do Krakowa!

Grupa taneczna i wokalno -instrumentalna z MDK „Bartek” spędziły aż trzy dni w Krakowie, który okazał się najlepszym miejscem by poznać tańce dworskie z epoki renesansu i szlifować swoje umiejętności w rytm melodie tych tańców na swoich instrumentach.

Zespół muzyki dawnej „Totus Musicus” wraz z opiekunem Agnieszką Banach w składzie: Martyna Dymnicka, Aleksandra Sygut, Dominika Dziedzic, Karolina Penczew, Alina Cieśla, Wiktoria Kulaszewska i Laura Fitrzyk oraz grupa taneczna Renaty Łukaszewicz-Szczepanik spędziły aż trzy dni podczas warsztatów muzyki i tańca dawnego -dworskiego, który odbyły się w dniach 17- 19.06. w MDK fort 49 w Krakowie.

– Warsztaty taneczne dla młodzieży i nauczycieli prowadziła Pani Anna Petrus z MDK Fort 49 w Krakowie – ekspert od tańców dawnych. Tematem przewodnim warsztatów były tańce dworskie z epoki renesansu- wspomina Agnieszka Banach, opiekun.

Młodzież poznała nie tylko kroki dawnych tańców, takich jak pavana, menuet czy branle, ale również doskonaliła swoje umiejętności w grze na gitarze i fletach prostych, grając melodie tych tańców na swoich instrumentach, ćwicząc także pod kierunkiem swojego opiekuna, Agnieszki Banach.

– Być może w przyszłości zespół „Totus Musicus” razem z grupą taneczną pani Renaty Łukaszewicz-Szczepanik przygotują prezentację taneczno- instrumentalną w dawnym stylu, z muzyką „na żywo” podkreślaAgnieszka Banach.

Pierwszy krok już za nimi .Poznali tańce dawne i ich specyfikę, a umiejętność wyczucia tancerza i znajomość tańca to sprawa bardzo ważna dla instrumentalisty.

Pobyt w Krakowie to nie tylko czas pracy dla uczestników warsztatów. Znalazł się również czas na zwiedzanie starego grodu.

– Byliśmy na Starym Mieście, w podziemiach Sukiennic, Kościele Mariackim i na Wawelu, pod pomnikiem Adama Mickiewicza, dotykaliśmy Dzwonu Zygmunta i oczywiście odwiedziliśmy smoka w Smoczej Jamie – wspomina Agnieszka Banach.

– Udało nam się również zdobyć bilety na spektakl do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, jednej z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych polskich scen, którego gmach zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury, a wnętrza przypominają wystrojem i bogactwem teatry operowe. Sztuka była muzyczną wersją znanej bajki „Pinokio” , a muzykę do tego przedstawienia napisał polski kompozytor i wykonawca Grzegorz Turnau -kontynuuje.

Wyjazd okazał się idealnym połączeniem pracy i przyjemności dla całej grupy i jednocześnie bardzo dobrą formą integracji zespołu. A wspomnienia długo pozostaną w pamięci uczestników.

Loading