Z muzyką dawną do Czech

Kilkudniowe warsztaty muzyki dawnej z udziałem dzieci i młodzieży ze Świdnicy zaowocują kolejną polsko – czeską współpracą z miastem partnerskim.

Warsztaty były prowadzone wspólnie z nauczycielami: Martinem Liczka  z  Základní umělecká škola  oraz Agnieszką Banach z MDK w Świdnicy pracowali z młodzieżą opracowując polskie psalmy Mikołaja Gomółki i czeskie dawne melodie ludowe. Tematem przewodnim były historyczne instrumenty muzyczne, czeskie pieśni ludowe, prezentowane również na gitarze i fortepianie, aby można było usłyszeć różnicę, jak te same utwory na starych i nowych instrumentach. Prezentowano również polskie pieśni ludowe i dawne.

Uczestnikami ze Świdnicy był zespół muzyki dawnej „Totus Musicus”, solistki ze Studia Piosenki dla Dzieci i Młodzieży  „Bartek”, których opiekunem jest Agnieszka Banach oraz grupa teatralna Joanny Chojnowskiej „Pauza” . Warsztaty odbyły się w dniach 18-20 września 2014 roku W Trutnowie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ >>

– Warsztaty odbywały się w szkole muzycznej oraz pięknym barokowym kościele, w którym też dał krótki koncert zespół Muzyki Dawnej  „Totus Musicus” z MDK – mówi Agnieszka Banach.

Prowadzone one były wspólnie z nauczycielami ze szkoły muzycznej (Zakladni Umelecka Skola) w Trutnowie. Pan Martin Liczka  z  ZUS w Trutnowie i pani Agnieszka Banach z MDK w Świdnicy pracowali z młodzieżą opracowując polskie psalmy Mikołaja Gomółki i czeskie dawne melodie ludowe.

Uczestnicy warsztatów mogli też zobaczyć organy , poznać z bliska ich budowę, usłyszeć piękne i bogate brzmienie, a nawet spróbować na nich zagrać. Podczas pobytu na warsztatach uczestnicy nie tylko pracowali, ale również zwiedzali miasto i okolice, odwiedzili Galerię Draka , poznali czeską szkołę, w której odbywają się zajęcia popołudniowe w tzw. Strediscu volneho.

– Nawiązaliśmy świetny kontakt z Základní umělecká škola , który w przyszłości zaowocuje wspólnymi działaniami w Świdnicy bądź w Trutnowie. Być może już w okresie świątecznym będziemy jako zespół muzyki dawnej  gościć zespół fletowo-gitarowy pana Martina Liczki –  podkreśla Agnieszka Banach

Udział w warsztatach jest kontynuacją polsko – czeskiego projektu  „Świdnicki Gryf – Trutnowski Smok”.

Udział zespołu muzyki dawnej „Totus Musicus” i solistek ze Studia Piosenki dla Dzieci i Młodzieży „Bartek”  – opiekun: Agnieszka Banach

oraz  grupy teatralnej „Pauza”  – opiekun: Joanna Chojnowska

Dzieci i młodzież z tych grup wyjechała do zaprzyjaźnionego Trutowa na kilkudniowe warsztaty muzyki dawnej. Prowadzone one były wspólnie z nauczycielami ze szkoły muzycznej (Zakladni Umelecka Skola?) w Trutnowie. Pan Martin Liczka  z  ZUS w TRutnowie i pani Agnieszka Banach z MDK w Świdnicy pracowali z młodzieżą opracowując polskie psalmy Mikołaja Gomółki i czeskie dawne melodie ludowe. Uczestnicy warsztatów mogli też zobaczyć organy , poznać z bliska ich budowę, usłyszeć piękne i bogate brzmienie, a nawet spróbować na nich zagrać. Warsztaty odbywały się w szkole muzycznej (ZUS) oraz pięknym barokowym kościele, w którym też dał krótki koncert zespół Muzyki Dawnej  „Totus Musicus” z MDK. Podczas pobytu na warsztatach uczestnicy nie tylko pracowali, ale również zwiedzali miasto i okolice, odwiedzili Galerię Draka , poznali czeską szkołę, w której odbywają się zajęcia popołudniowe w tzw. Strediscu volneho czasu oraz szkolę muzyczną (ZUS). Z tą ostatnia instytucja nawiązano kontakt, który w przyszłości powinien zaowocować wspólnymi działaniami w Świdnicy bądź w Trutnowie. Dyrekcja Szkoły Muzycznej i nauczyciele nie tylko zaprezentowali nam swoją placówkę, ale również wyrazili chęć współpracy. Być może już w okresie świątecznym będziemy jako zespół muzyki dawnej  gościć zespół fletowo-gitarowy pana Martina Liczki.