Podsumowanie roku 2016 w Kole Robotyka

Rok 2016 w kole robotyki był naprawdę udanym rokiem. W minionym roku oprócz realizacji standardowego toku zajęć udało się nam wykonać kilka bardzo ciekawych projektów. Zacznijmy od początku.

W styczniu 2016, kontynuując  prace z końca roku 2015, rozpoczęliśmy realizować ambitny projekt przygotowania 10 zestawów edukacyjnych do budowy robotów mobilnych. Projekt ten był możliwy do wykonania dzięki pomocy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” z Wałbrzycha. Projekt zakładał przygotowanie 10 zestawów do budowy robota oraz przeprowadzenie warsztatów dla uczniów z miasta Świdnicy. Zestawy były przygotowane przez uczestników zajęć stałych koła robotyki. Warsztaty z budowy robota mobilnego odbyły się w drugim tygodniu ferii, tj. w lutym ubiegłego roku. Udział w warsztatach wzięło 10 uczniów z różnych szkół gimnazjalnych ze Świdnicy i okolic.

Od kwietnia do lipca realizowaliśmy projekt „Projektowanie i wykonanie wydruków w technologii 3D„. Projekt zakładał zbudowanie drukarki 3D z zestawu do samodzielnego montażu. Była to pierwsza drukarka 3D jaką zbudowaliśmy na kole robotyki. Wybraliśmy do realizacji drukarkę firmy Vertex model K8400. Po złożeniu drukarki w czerwcu zaczęły się gorączkowe próby jej konfiguracji aby w lipcu można było zorganizować warsztaty. W lipcu zorganizowaliśmy warsztaty dla 10 uczniów z klasy 6 szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum. Projekt ten był możliwy do wykonania dzięki pomocy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” z Wałbrzycha.

W roku oświatowym 2016/2017 zwiększyliśmy ilość grup Koła Robotyki. Teraz zajęcia w MDK odbywają się w 5 grupach do których łącznie uczęszcza około 60 osób. Na zajęciach dedykowanych dla szkoły podstawowej poruszyliśmy następujące tematy: programowania robotów Moway, projektowania gier 3D, podstawy elektroniki i budowa prostych układów elektronicznych na płytkach stykowych. Od 2017 roku rozpoczniemy budowę prostych robotów.

Uczestnicy kół dla gimnazjalistów od września realizowali swoje własne projekty. Budowaliśmy roboty jeżdżące, światłoluby, ramię robota, bb8, projektowaliśmy różnego rodzaju modele 3D w tym pamiątkowe figurki z okazji jubileuszu placówki.

Od września ruszyła też druga edycja tzw. Pogotowia Zabawkowego. Uczestnicy ze szkół gimnazjalnych w ramach zajęć będą naprawiać zabawki elektroniczne. Można przynieść do Nas swoją zepsutą zabawkę a my postaramy się ją naprawić.

W październiku wraz z kilkoma uczestnikami koła robotyki dla szkół gimnazjalnych odwiedziliśmy firmę AMS z Jagodnika. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy firmę która zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem automatycznych linii montażowych. Firma podarowała nam zestaw do budowy drukarki 3D firmy Grawires Printo model H2. Był to dla Nas cudowny prezent i w ciągu półtora miesiąca udało się Nam zmontować i uruchomić drukarkę. Jednocześnie poszukiwaliśmy firm które zechciały by pomóc Nam zrealizować projekt „Technologia 3D – tu i teraz”. Projekt ten miał na celu zbudowanie skanera 3D oraz drukarkę 3D. Do tej pory zbudowane drukarki były z tzw. zestawów do samodzielnego montażu, ta drukarka miała być inna. Uczestnicy zajęć stałych sami musieli przygotować potrzebne schematy oraz listę potrzebnych podzespołów. Udało Nam się znaleźć dwie firmy które wsparły projekt finansowo. Firma RST Software Masters wsparła projekt budowy drukarki 3D. Firma  SONEL S.A. wsparła budowę skanera 3D. Praca nad tym projektem rozpoczęła się w grudniu 2016 roku i jest nadal kontynuowana.

Od listopada do grudnia prowadziliśmy w Szkole Podstawowej w Starym Jaworowie darmowe warsztaty z budowy robota mobilnego. Wykorzystane zostały przygotowane wcześniej przez uczestników zajęć stałych zestawy edukacyjne do budowy robota mobilnego. W warsztatach wzięło udział 20 uczniów ze szkoły w Starym Jaworowie.

Podsumowując rok 2016 zrealizowaliśmy wiele ciekawych projektów. Projektów małych i dużych. Koło Robotyki pozyskało cenny sprzęt, a uczestnicy zajęć wiedze i doświadczenie. Dzięki pomocy  Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” z Wałbrzycha, RST Software Masters z Świdnicy, AMS z Jagodnika, SONEL S.A. z Świdnicy mogliśmy zrealizować projekty które nie mieszczą się w budżecie placówki. Z tego miejsca jeszcze raz pragniemy podziękować za pomoc. Bo dzięki zaangażowaniu wspomnianych wyżej firm możemy mierzyć dalej, szukać ciekawszych i coraz bardziej zaawansowanych projektów do realizacji.