Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich

Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich

IV Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich, Świdnica, 2016.11.12-13

Regulamin Mistrzostw

1. Organizator

Organizatorami Mistrzostw są Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy oraz Miasto Świdnica.

1. Termin i miejsce

Mistrzostwa odbędą się w dniach 12-13 listopada 2016 r. Salą gry będzie Klub Bolko w Świdnicy (pl. Grunwaldzki 11).

W poszczególne dni odbędą się:

12 XI – IV Drużynowe Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich

13 XI – IV Indywidualne Mistrzostwa Polski Uczestników Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich

13 XI – IV Indywidualne Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Wychowawców Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich

Zapraszamy również na imprezę towarzyszącą:

11 XI – VI Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego

1. Harmonogram rund

9:10 Odprawa techniczna

9:20 Otwarcie Mistrzostw

9:30 Runda I

10:05 Runda II

10:40 Runda III

11:15 Runda IV

11:50 Runda V

12:25 Runda VI

13:00 Runda VII

13:35 Runda VIII

14:10 Runda IX

14:40 Przerwa obiadowa

15:45 Zakończenie Mistrzostw

16:15 (12 XI) Zwiedzanie wybranych zabytków Świdnicy

1. Cele

Celami Mistrzostw są:

– popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży oraz wśród pracowników placówek wychowania pozaszkolnego,

– wyłonienie mistrzów Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego wśród drużyn, uczestników oraz wśród pracowników placówek,

– sportowa forma uczczenia Narodowego Święta Niepodległości.

1. Uczestnictwo

1) V Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego

Turniej zostanie rozegrany w dwóch grupach: seniorów i juniorów starszych oraz juniorów młodszych. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy chętni. W turnieju juniorów nagrody przyznawane będą w kategoriach wiekowych do 18, 14, 10 oraz 8 lat.

2) IV Drużynowe Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego
w Szachach Szybkich

Każda placówka wychowania pozaszkolnego z terenu Polski ma prawo wystawienia co najwyżej dwóch drużyn. Drużyny będą grać w czteroosobowych składach.

Zawodnicy muszą spełniać następujące kryteria dla poszczególnych szachownic:

I szachownica – junior (ur. 1998 lub młodszy),

II szachownica – junior (ur. 2002 lub młodszy),

III szachownica – junior (ur. 2006 lub młodszy),

IV szachownica – juniorka (ur. 1998 lub młodsza).

Na szachownicach I-III mogą grać dziewczęta.

Obok klasyfikacji generalnej będzie istniała klasyfikacja drużyn amatorskich. Za drużynę amatorską zostanie uznana tylko taka drużyna, której średni ranking w żaden sposób nie przekroczy 1600 punktów (ELO/PZSzach).

3) IV Indywidualne Mistrzostwa Polski Uczestników Placówek Wychowania
Pozaszkolnego w Szachach Szybkich

W turnieju może wystąpić maksymalnie 8 osób reprezentujących jedną placówkę urodzonych w 1998 roku lub młodszych. Nagrody przyznawane będą w kategoriach wiekowych do 18, 14 i 10 lat oraz w klasyfikacji amatorskiej (do rankingu 1600).

4) IV Indywidualne Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Wychowawców Placówek
Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich

W turnieju mogą wystąpić maksymalnie 4 osoby reprezentujące jedną placówkę, w której są zatrudnione.

1. System rozgrywek

Turnieje będą rozgrywane systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund (organizator zastrzega sobie prawo zmniejszenia liczby rund oraz zmiany na system kołowy). Tempo gry to: 10 minut na zawodnika + 5 sekund bonifikaty na każdy ruch. Turnieje będą liczone do rankingu FIDE w szachach szybkich. Punktacja pomocnicza w turnieju drużynowym to kolejno: małe punkty, bezpośredni pojedynek oraz wyniki na 1. i 2. szachownicy. W turniejach indywidualnych: Median-Buchholz, Buchholz, liczba zwycięstw, progres.

1. Koszty udziału

Wpisowe w turnieju drużynowym wynosi 40 zł od drużyny.

Wpisowe w turniejach indywidualnych wynosi 10 zł od zawodnika.

1. Nagrody

Nagrodami w Mistrzostwach będą:

– tytuły Mistrzów Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich na rok szkolny 2016/17,

– puchary, dyplomy oraz medale dla najlepszych drużyn (również w klasyfikacji drużyn amatorskich),

– puchary lub statuetki, dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych w turniejach indywidualnych

– dyplomy uczestnictwa w Mistrzostwach dla wszystkich drużyn oraz uczestników.

1. Sędzia
    Sędzią głównym Mistrzostw będzie IA Rafał Siwik.
  2. Sprawy różne

Uczestnicy Mistrzostw wyrażają zgodę na filmowanie i fotografowanie oraz publikowanie zebranych materiałów w mediach.
Dopuszczalne spóźnienie na rundę wynosi 10 minut.
Na sali gry wolno mieć telefon lub inne urządzenie mobilne. Muszą być one jednak wyłączone.

Proponowane miejsca zakwaterowania I WYŻYWIENIA

OSiR – Dom Wycieczkowy: 58-100 Świdnica, ul. Śląska 35 – od 30 zł za dobę od osoby.
Hotel Sportowy: 58-100 Świdnica, ul. Śląska 31 – od 35 zł za dobę od osoby.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe: 58-100 Świdnica, ul. Kanonierska 3 – od 21 zł za dobę od osoby.
Każde z wymienionych miejsc posiada własną ofertę wyżywienia. Ponadto proponujemy posiłki w Restauracji Pod Kopułą, ul. Ofiar Oświęcimskich 2 – śniadanie i kolacja po ok. 10 zł,
a obiad ok. 20 zł od osoby. MDK Świdnica może pośredniczyć w rezerwacji zakwaterowania oraz wyżywienia.

Zapytania oraz zgłoszenia

Zgłoszenia do Mistrzostw z wyszczególnieniem składów lub indywidualnych uczestników należy przesłać do 31 października pocztą na adres MDK Świdnica lub e-mailem na adres koordynatora Mistrzostw.

Koordynator: Marcin Korzekwa, tel. 785 507 357, e-mail: gambitmdk@gmail.com
Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy