Koncert Jubileuszowy z okazji 65-lecia MDK [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA]

Nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, radości, wielu podziękowań, życzeń i kwiatów. Sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury pękała w szwach, zarówno podczas koncertu dla przyjaciół i gości z całej Polski, jak i podczas występu dla rodziców, dziadków i absolwentów. Radosny jubileusz podopieczni i instruktorzy Młodzieżowego Domu Kultury im. Mieczysława Kozara Słobódzkiego świętowali dając popis szerokiego wachlarza talentów i umiejętności scenicznych podczas niezwykłego koncertu. Reprezentanci wszystkich pracowni, działających na co dzień w MDK-u, opowiedzieli na scenie bogatą historię placówki, a zaprezentowali ją nietypowo, bo z perspektywy pań sprzątających MDK.

– Szukałam pomysłu na przedstawienie historii MDK w sposób niekonwencjonalny, oczami pań sprzątających w MDK, oraz wspólnym sprzątaniem strychu, które odbyło się pod koniec poprzedniego roku szkolnego. Poza tym uwielbiam sceny z naszych polskich filmów z udziałem sprzątaczek np.”Miś”, one zainspirowały mnie do napisania scenek ze sprzątaczkami – opowiada Joanna Chojnowska, autorka scenariusza koncertu jubileuszowego. Muzycznie całość spiął niezastąpiony Dariusz Jaros, który przygotował aranże znanych przebojów i poprowadził MDK Band.

Prezydent Świdnicy nie szczędziła pochwał, podkreślając jak ważna jest pasja i umiejętność dzielenia się nią z innymi, szczególnie dziećmi i młodzieżą. – Wychowaliście całą Świdnicę! – zaznaczyła Beata Moskal-Słaniewska, gdy dyrektor MDK Zbigniew Curyl ogłosił, że przez te wszystkie lata do Młodzieżowego Domu Kultury uczęszczało aż 65 tysięcy dzieci i młodzieży.

Budujemy nowy dom”. Dom Harcerza

Podczas koncertu na scenie wystąpiło w sumie 150 uczestników zajęć z pracowni: tanecznych: Anny Trzeciak, Renaty Łukaszewicz -Szczepanik; teatralnych: Joanny Chojnowskiej, Wioletty Ziobrowskiej, muzycznych Dariusza Jarosa, Ewy Tyszkiewicz, Mirosława Jabłońskiego, Agnieszki Banach. Obok znanych przebojów wybrzmiał też swoisty hymn MDK , do którego muzykę napisał Mirosław Jabłoński do tekstu Jana Górskiego, wieloletniego dyrektora placówki, obecnie radnego i przewodniczącego komisji oświaty Rady Miejskiej. Scenografię przygotowały Joanna Walerowicz, Wanda Szwegler i Joanna Waksmundzka.

Mistrzowskie wykonania znanych przebojów, przeplatane anegdotami o MDK i legendarnym Słobódzkim, publiczność nagradzała co chwila gromkimi brawami. Popisy uzdolnionej młodzieży i najmłodszych podopiecznych MDK-u 6 października uważnie śledzili: prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, jej zastępca Szymon Chojnowski, JE Ignacy Dec, biskup świdnicki, Waldemar Pytel, biskup Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, dyrektorzy i nauczyciele zrzeszeni w Stowarzyszeniu Placówek Wychowania Pozaszkolnego na czele z prezes Lucyną Frąckiewicz, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych domów kultury z całej Polski.

Tak, tak, to ja”, „Mój jest ten kawałek podłogi”

Rytm przedstawieniu nadawały piosenki, ułożone chronologicznie, według dziesięcioleci, a ukazujące najważniejsze wątki z historii MDK, nauczycieli, imprezy oraz wydarzenia historyczne w kraju. Zmieniające się scenerie i melodie stworzyły niczym w barwnym kalejdoskopie swoistą muzyczną kronikę – od Domu Harcerze, przez Dom Kultury Dzieci i Młodzieży po Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Niewątpliwą siłą tego jubileuszowego spektaklu było to, że aktywnie włączyli się w koncert też nauczyciele, którzy nie tylko przygotowali grupy do występu, ale także sami pojawili się na scenie – w rozmaitych kreacjach artystycznych.

Jubileuszowy koncert był okazją do wspomnień i doskonałej zabawy, przyniósł mnóstwo radości zarówno młodym artystom, jak i licznie zgromadzonej publiczności. Dowiódł też, że prawdziwa pasja pozwoli odkryć i oszlifować każdy diament. – Z dumą mogę powiedzieć, że „przechowanie” w nieustannie rozwijającej się placówce grona niezwykłych pasjonatów w niej pracujących od 20 lat jest dla mnie wielkim wyzwaniem, ale i niezwykłą przyjemnością – podkreślał otwierając koncert Zbigniew Curyl. Jak wspaniała jest to społeczność mógł się przekonać każdy, kto odwiedził teatr 6 lub 10 października.

[themify_icon icon="fa-link" ] Galeria zdjęć na Fli