Koło Robotyki poza murami MDK Świdnica

Koło Robotyki działające przy Młodzieżowym Domu Kultury nie zamyka się tylko za ścianami placówki. Od 24 października prowadzimy bezpłatne warsztaty z budowy robota mobilnego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Starym Jaworowie. W warsztatach bierze udział 20 uczniów z różnych klas. W trakcie warsztatów zostaną poruszone tematy związane z podstawowymi pojęciami elektroniki i mechaniki, budowa prostych układów na płytkach stykowych oraz budowanie i zaprogramowanie robota mobilnego. Zajęcia praktyczne odbywają się w zespołach dwuosobowych dzięki czemu zostanie zbudowanych 10 robotów podczas trwania warsztatów. Roboty, które będą mieli okazję zbudować uczestnicy warsztatów są zaprojektowane przez członków Koła Robotyki z MDK Świdnica.

„W zeszłym roku szkolnym realizowaliśmy projekt przy pomocy finansowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” z Wałbrzycha. W ramach tego projektu członkowie koła robotyki przygotowali zestawy edukacyjne do budowy robotów mobilnych. Właśnie na podstawie tych zestawów możemy teraz prowadzić warsztaty po za murami Naszej placówki. ” – mówi Zbigniew Brożbar, nauczyciel i prowadzący Koło Robotyki.

Pierwsze zajęcia odbyły się 24 października i są zaplanowane na pięć spotkań. Na pierwszych zajęciach zostały poruszone tematy związane wyjaśnieniem podstawowych pojęć w elektronice: co to jest napięcie, natężenie i rezystancja, czym zasilać układy elektroniczne, co to jest rezystor. Na koniec pierwszego spotkania uczestnicy budowali na płytce stykowej układ zasilania diody świecącej. Kolejne zajęcia odbędą się 14 listopada. Zajęcia odbywają się w formie zajęć pozalekcyjnych.

Inicjatorem tych warsztatów w szkole w Starym Jaworowie był jeden z rodziców ucznia i Dyrektor szkoły. Koło Robotyki jest otwarte na wszystkie formy współpracy w ramach posiadanego czasu i zasobów.