Bolko Świdnicki II Jan Luksemburski w Świdnicy

Parada pełna barwnych strojów, smoków, świdnickich legend już po raz drugi przeszła ulicami Świdnicy. Tegoroczne widowisko plenerowe w ramach polsko -czeskich współpracy projektu Trutnowski Smok i Świdnicy Gryf tym razem nawiązywało do oblężenia Świdnicy z 1345 roku.

W paradzie wzięło udział łącznie 17 szkół i przedszkoli. Nie zabrakło rodziców naszej silnej reprezentacji czyli dzieci i młodzieży oraz opiekunów i nauczycieli.

Oprócz średniowiecznej parady, która przeszła ulicami miasta wokół Rynku,  zobaczyliśmy prezentacje artystyczne aż 10 szkół , pokaz gry na żywych szachach oraz spektakl teatralny „Jak Bolko Świdnicki II pomógł Janowi Luksemburskiemu dotrzymać słowa”. Wszystko okraszone muzyką dawną zespołu Totus Musicus oraz dzięki aranżacji muzycznej i występowi zespołu wokalnego Dariusza Jarosa.

DSCF5322

Na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne z pracowni Renaty Łukaszewicz – Szczepanik i Anny Trzeciak. Teatralną oprawą zajęły się grupy z pracowni Joanny Chojnowskiej oraz Wioletty Ziobrowskiej.

Uczestnicy prezentacji artystycznych walczyli o Puchar Prezydenta Miasta Świdnicy oraz wiele innych, cennych nagród, ufundowanych przez Urząd Miasta w Świdnicy.

Pierwsze miejsce wśród Szkół Podstawowych i Gimnazjów zajęła Szkoła Podstawowa nr 105 w nagrodę otrzymała 2 000 złotych. Drugie miejsce i 1 400 złotych przypadło Gimnazjum nr 1, trzecie miejsce i 1 000 złotych zdobyli uczniowie z Gimnazjum nr 4.

Wyróżnienie przyznano dla Gimnazjum nr 3 za nowoczesne i żartobliwe podejście do historii miasta w kwocie 700 zł.

Pozostałe nagrody otrzymały również nagrody finansowe w kwocie 600 zł: SP 315, SP 4, SP 6, SP 1, SP 8 oraz Gimnazjum nr 1. Równorzędne nagrody finansowe przyznano także przedszkolom nr 1, 3, 4, 6, 16 oraz „Wesołej Piątce”.

Prezentacje oceniało jury w składzie: Tadeusz Niedzielski –dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych,Gunter Fiedler  z Departamentu Rozwoju Miasta Trutnov, Tomasz Jamróg – dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Adriana Miara – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy oraz Zbigniew Curyl – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Ogromne podziękowania składamy wszystkim szkołom i przedszkolom za wspaniały udział w Gryfiadzie, a przede wszystkim ich opiekunom i nauczycielom, którzy przygotowali wraz z dziećmi i młodzieżą niesamowite i zachwycające prezentacje artystyczne.